סמלים וזהות

על סמל התנועה –

הסמל מורכב משתי חוליות שרשרת. האחת שלמה וסגורה והיא מסמלת את דור המייסדים. השנייה, עדיין פתוחה והיא מסמלת את דור הבנים שעדיין לא השלים את מלאכתו. החוליה הפתוחה פונה כלפי מעלה ומסתיימת בעלים המסמלים צמיחה והתחדשות. בתוך החוליה הסגורה ישנם תלמים המסמלים את החקלאות: תלמים של זריעה, מסמלים עבודת אדמה. שם התנועה מעוצב בצורת טבעת פתוחה- משתלב בטבעת הוותיקים, עולה כלפי מעלה ומסמל צמיחה.

 

החולצה הכחולה

היא סמל לפשטות, צניעות ועבודה. החולצה הכחולה היתה המשך של חולצת העבודה הכחולה איתה יצאו החלוצים לשדות ולעבודה. עד היום ניתן לראות בחלק מהקיבוצים והמושבים את דור הותיקים לובש את החולצה הכחולה בדרכו לעבודות השונות.

השרוך הירוק –

השנה – שנת תשעט, כחלק מתהליך זהותי עמוק של בירור ערכי והיסטורי וגיבוש תכליתנו כתנועה החלטנו בבני המושבים לצאת לדרך חדשה ללא הנוער העובד והלומד ולקבל הכרה ציבורית בעצמאותנו רבת השנים. לצורך הבחירה בשרוך הוקמה ועדה של חניכים- ועדת הסמלה (נציגי המעגל הארצי- מוסד החניכים של בני המושבים), החניכים ריכזו מהשטח מאות של הצעות ומתוכם צימצמו את האפשרויות לשלוש: חום, ירוק בהיר וירוק זית. עם שלושת ההצעות והמשמעויות שלהן פתחנו אתר הצבעה. ההצבעה היתה פתוחה לחניכי י-יב, גרעינרים, מדבים, ועדות נוער, רכזים וחניכי נח"ל. הצביעו אלפי חניכים. ומעל לחמישים אחוז הצביעו – ירוק זית!

"אדם הוא תבנית נוף מולדתו" ואכן עץ הזית, הנפוץ במרחבינו, מבטא במראהו ובתכונותיו את זהותנו. ‏שורשיו העמוקים מאפשרים את גדילתו ואת חוסנו. הם סמל לחיבור בין הדורות ולהבנה שכדי לצמוח ולהתפתח עלינו להיות מחוברים לעברנו. לא באנו יש מאין, אנחנו חוליה בשרשרת, וחובתנו להמשיך ולסלול את הדרך גם לדורות הבאים.

עץ הזית הוא אחד משבעת המינים בהן התברכה ארץ ישראל ואליהם משול עם ישראל. הבחירה בו מסמלת את החיבור למסורת היהודית ואת היותנו חלק מהשפע והמגוון בחברה. הייחודיות של כל אחד מהמינים מאפשרת להרכיב שלם שעולה על סך חלקיו. ענפי הזית שזורים בסמלי מדינת ישראל, ומייצגים את השאיפה לשלום ואת האחדות בין כל חלקי החברה  שאיפה לה אנו שותפים.

עץ הזית מהווה סמל להתיישבות בארץ ישראל והיווה את הבסיס לחקלאות כבר מימי קדם. לפירותיו שימושים רבים ומהם מפיקים שמן  למאכל ולמאור. חקלאות הנה דרכנו ונמשיך לחנך אליה ולטפח אותה. האור הוא סמל להגדלת הטוב בחברה והוא הבסיס למעשה החינוכי שלנו.

בחרנו בו כדי להגיד – בני המושבים הם עבר, הווה ועתיד.

 

שיר בני המושבים (לחצו להשמעה)

 

יש לי יישוב ומועצה יש לי אחלה משפחה

יש לי בית אחד

ויש את התנועה

 

זה הבית השני שאליו תמיד חוזר

כי לבני המושבים הכי קל להתמכר

בטיולים בפעולות כי ערכים זאת משימה

נכנסתי צעיר ועוד הדרך פתוחה

 

יחד , בני המושבים

חיוך על הפנים

שרוך ירוק חולצה כחולה

בונים כאן קהילה

 

אז התמכרתי לתרומה וסחפתי את כולם

זה אצלי בנשמה זה אצלי בדם

יוצרים עם ערכים מגשימים את החזון

מפיצים את השמועה מדרום עד צפון

שזה הבית שלי בני המושבים

אני מאוהב וזה לכל החיים

 

פזמון

יחד…..

 

זה הבית שלי

האהבה הראשונה

חולצה כחולה כחולה

והיא עולה…