שליחת כתבה

[contact-form-7 404 "Not Found"]

התמודדות עם סיטואציות מורכבות בפעילות המקוונת

פעולה לגיל תיכון לכבוד פסח

אתגר כחול אדום!

24 במרץ 2020

ישיבה לצוות ההדרכה

מטרות:

1. עיבוד משותף של ההדרכה המקוונת
2. שיתוף בסיטואציות המורכבות שעולות בתוך הפעילות ובתחושות שהמדריכים חווים
3. קבלת כלים ועקרונות להתמודדות עם הסיטואציות המורכבות שעולות בפעילות.

מהלך:

משחק פתיחה: בלי לומר מילה – כל פעם משתיקים את אחד המשתתפים ושולחים לו בפרטי משהו שהוא צריך להגיד. כל השאר צריכים לנחש מה אמר רק לפי השפתיים שלו.

סבב מה נשמע: עורכים סבב שבו מספרים המדריכים איך עבר עליהם הזמן האחרון ומשהו אחד מיוחד שקרה בפעילות האחרונה שהם העבירו.

סיטואציות חינוכיות בפעילות המקוונת – כל פעם מנתקים לאחד המד"צים את הקול והוידאו או מוציאים אותו מהשיחה. אומרים לכל השאר סיטואציה והוא צריך להתמודד עם הסיטואציה הזאת. בסוף כל סיטואציה שואלים את השאר מה המד"צ עשה לדעתם טוב ומה הם היו עושים אחרת. (חשוב מאוד לרשום דברים שעולים תוך כדי השיחה, כדי להציג להם בהמשך)

חשוב: על מנת להצליח בפעילות הזו יש לתדרך את הצוות לא "להגזים" בכוונה כדי לא להפוך את הישיבה לבלתי אפשרית ובלתי נסבלת. רצוי להדגיש להם כי מדובר בלמידה.

הסיטואציות:

א. אתם בפעולת זום עם הקבוצה. במשך הפעולה יש חניך אחד שמעליב כל הזמן חניך אחר. שאר החניכים בקבוצה או מצחקקים או לא מגיבים אבל לא עוצרים את הסיטואציה.

ב. יש חניכה שהייתה מהחניכות המובילות והמרכזיות שלכם בזמן הפעילות השוטפת, אבל עכשיו היא לא נכנסת לאף אחת מהפעילויות, לא בזום, לא בוואטסאפ, לא בשום אפליקציה. הצלחתם לתפוס אותה לשיחת טלפון והיא אומרת שהיא לא רוצה לעשות את הפעילויות כי חניכה אחרת, שלא הייתה מגיעה אף פעם לפעילויות לפני הקורונה, פתאום ממש משתתפת בכל הפעילויות המקוונות והן בריב.

ג. אתם שמים לב שבשלב מסויים בפעולה שיש חניכה שבכל פעם שהיא מנסה לדבר, מישהו מתפרץ לדבריה. היא לא ממש מצליחה לדבר במהלך הפעילות והיא מתנתקת כמה דק' לפני שסיימתם.

  • אחרי שהצגנו סיטואציות, נשאל את המדריכים אם להם יש סיטואציות שעלו ואיזה פתרונות הם היו מציעים (שיח יותר פתוח). שימו לב שכדאי לרשום תוך כדי השיחה דברים חשובים שהחניכים אומרים.
  • עקרונות להדרכה מקוונת – נסיים בלהציג את הדברים שכתבתם תוך כדי הפעילות (אפשר לעשות שיתוף מסך למסמך וורד שבו כתבתם) ונשאל את המדריכים אם יש דברים נוספים שחשוב להם לכתוב

סיכום – ההדרכה המקוונת מביאה דילמות ואתגרים שונים מאשר ההדרכה במועדון/סניף/קן. בתוך המצב שנוצר אנחנו בוחרים לפגוש את החניכים בצורה מקוונת ולכן עלינו להתמודד עם הקשיים והאתגרים שזה מביא לנו. חלק גדול מהעקרונות המנחים אותנו בהדרכה בדרך כלל מנחים אותנו גם כאן, ובנוסף, אנחנו נדרשים לפתח עוד דרכים להתמודד עם האתגרים.

הישיבה באדיבות אורן – רכז ההדרכה של בני המושבים במעלה יוסף

עלה והגשם!

שליחת כתבה
רוצים להישאר מעודכנים בכל מה שקורה? הירשמו לניוזלטר של התנועה!