שליחת כתבה

[contact-form-7 404 "Not Found"]

פעולה לטרומפים – דילמות של מנהיג

פעולה מקוונת לשכבות ד'-ו' בנושא חג הפסח

ישיבת צוות לקראת פעילות פסח

28 במרץ 2020

מטרות:

  1. לספר את סיפור יציאת במצרים בצורה מתומצתת וחוויתית
  2. החניכים יכירו את סיפור יציאת מצרים מנקודת מבטו של משה והדילמות שהוא התמודד איתם
  3. גיבוש וביסוס של עמדה מנהיגותית על ידי התמודדות עם דילמות של מנהיג

מהלך:

משחק פתיחה

הפעולה כולה עוברת ע"י מצגת שמצורפת כאשר המצגת מספרת את סיפור יציאת מצרים בצורה מתומצתת מאוד ובמהלך המצגת ישנן ארבע דילמות של משה שהן בעצם דילמות של מנהיג:

  • למה דווקא אני? האם אני ראוי?
  • איך אני אצליח לבד? האם מנהיג פועל לבדו?
  • איך מתמודדים עם חוסר הצלחה?
  • תהליך של שינוי מביא איתו תמיד חוסר נוחות מסויימת ומאמץ – כיצד מתמודדים עם זה?

שתפו בחניכים את המסך שלכם ועברו ביחד על המצגת, התעכבו על כל דילמה מנהיגותית ובקשו מהחניכים להביע את דעתם. חשוב מאוד שהשיחה תהיה גם על הדילמות שלהם – מה הם היו עושים בסיטואציה הזו? כתבו את התשובות של החניכים במהלך הפעולה ותוכלו בסופה להציג להם את הדרכים הרבות להתמודד עם דילמות מנהיגותיות.

לאחר שסיימתם את המצגת – שאלו את החניכים מה זה דורש להיות מנהיג? מה הם הבינו מהסיפור של משה?

חשוב מאוד להבין מהסיפור של משה שמנהיג אינו בהכרח בעל תכונות "חיצוניות" שמתאימות להנהגה – משה היה מגמגם ומבוגר יחסית, אבל עדיין היה מנהיג שהוציא את בני ישראל ממצרים ועד היום אנחנו מספרים את הסיפור הזה. דבר שמאוד חשוב כדי להיות מנהיג זה בכלל האמונה בדרך והנכונות להתמודד עם מגוון רב של אתגרים.

באם נותר לכם זמן, אפשר להוסיף את החלק הבא:

בתוך המצב שנוצר – הסדר המשפחתי שאנחנו רגילים אליו לא בהכרח יתקיים כמו שאנחנו רגילים. מעט מאוד פעמים בהסטוריה של העם היהודי היינו נתונים במצב כזה שלא יכולנו לקיים סדר פסח כפי שאנחנו רגילים, ובחג הזה שהוא חג החירות בו אנחנו אומרים כי "בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים" אנחנו חייבים לזכור את החירות שלנו.

בחלק האחרון נבקש מכל חניך וחניכה לכתוב ברכה לסדר המשפחתי שיתקיים אצלהם (באיזה פורמט שיתקיים) – זו יכולה להיות ברכה למשפחה המצומצמת, ברכה למשפחה המורחבת, או ברכה למישהו מסוים בתוך המשפחה. הנחו את החניכים לאחל לכבוד חג החירות – מה הם היו רוצים שתהיה החירות שלנו בתוך המצב המורכב שאנחנו נמצאים בתוכו.

סכמו בלאחל ברכה משלכם שהכנתם מראש לחניכים שלכם, בקשו מהם שישמרו על עצמם במהלך החג ושישלחו הרבה תמונות.

עלה והגשם

שליחת כתבה