שליחת כתבה

[contact-form-7 404 "Not Found"]

סדר און ליין

במותם ציוו לנו את החיים

'קהילה און ליין'

5 באפריל 2020

מטרות:

 1. החניכים ומשפחותיהם יחוו אירוע מקרב, מהנה וחגיגי אל מול חווית הלבד והבית.
 2. הקהילה תתלכד סביב פעילות תנועתית מהנה וכיפית
 3. הוקרה ופרגון לצוות המדריכים הישובי

למדריכ/ה ולרכז/ת: אנחנו כבר אחרי 3 שבועות (או יותר) של בידוד שמשפיעים באופן ניכר על החניכים ומשפחותיהם. חג הפסח הנכנס, שמאופיין בחגיגיות ומשפחתיות, יהיה השנה אחר ושונה. ליל הסדר הישובי יעזור לנו לחזק את הקהילתיות, הקירבה והחגיגיות בישוב בצורה שתגיע לכולם. יש הרבה משמעות לבחירה להפגיש את הישוב כולו (או את כלל החניכים) ואין טובים מבני הנוער לבצע את הפעילות הזאת. מדובר בפעילות קצרה אך מורכבת, ויש לוודא ביצוע מדויק עד הפרטים הקטנים כדי להבטיח הצלחה.

3 אפשרויות לקיום הסדר היישובי – יש לבחור את האפשרות שמתאימה לכם ביותר:

 1. כל החניכים (ללא הורים) – אירוע רק לחניכי התנועה מד' עד י"ב, (ניתן גם יחד עם מנהל הקהילה/ועדת הנוער) – אירוע באווירה יותר צעירה ומודרכת.
 2. החניכים ומשפחותיהם – אירוע לקהילה ברמה יחסית מצומצמת, עם יחס יותר ישיר למשפחות שצפות
 3. אירוע לקהילה כולה – אירוע שמזמין את כלל הישוב. נותן לכולם את ההזדמנות לקחת חלק!

כללים לקיום מוצלח של הסדר הדיגיטלי:                                  
(על כל סעיף שלא ברור- ניתן וכדאי לפנות למרכז ההדרכה)

אמל"ק כל מה שצריך כדי להצליח:

 • להחליט על מתווה האירוע, קהל היעד, מועד, להכין הזמנה ולהפיץ
 • לוודא שכלל המדריכים דואגים להביא את החניכים והמשפחות
 • לוודא שיש לנו מנחה לאירוע, לתדרך ולהתכונן איתו. לוודא משתמש ZOOM בתשלום
 • לוודא דבר ועדת נוער, דבר מדריכים, דבר חניכים, מילים שלנו
 • להכין שירים לרקע, תמונה של הכתב חרטומים, הגדה לשלוח לכולם בסוף
 • לעשות טסט שהכל עובד שעה לפני
 1. מבנה הסדר: אירוע של 30-45 דקות. בהנחיית מד"צ/מש"צ+ רכז. מורכב מקטעי הנחייה, משימות וברכות.
 2. יש לדאוג למשתמש זום בתשלום (ניתן להיעזר במרכז ההדרכה להסברים והנחיות), לפתוח זימון לפגישה מספר שעות לפני ולהפיץ את הלינק ברחבי הישוב (עם תזכורת על השעה).
 3. רכז האירוע (והמדריך/מש"צ שמנחה את האירוע איתו) צריך לארח את השיחה ממחשב עם חיבור טוב לאינטרנט (רצוי בכבל אינטרנט שמחובר למחשב) ולנהל אותה מחשבון הZOOM שברשותו-  כך יוכל לשמור על שקט, להקליט את השיחה, לשתף מסך וכו'.
 4. יש להפיץ הודעה מקדימה לכל המשתתפים לפני תחילת הסדר: כדאי להתחבר מהמחשב, למקם אותו בצורה כך שלכולם נוח לראות. להכין דפים ועטים. רוב הסדר כל המשתתפים יהיו על מצב 'השתק' למעט מנחה האירוע. הולכות להיות משימות כיפיות- תשתתפו! אם נפל האינטרנט ויצאתם החוצה – פשוט תתחברו שוב. אנחנו צופים הרבה משתתפים וזה חדש לכולנו –אז גם אם יהיה מעט בלאגן, אנא קבלו את זה בהבנה.
 5. מנהל השיחה (אתם) פותח את הזום חצי שעה לפני האירוע ומוסיף מד"צים/מספר משתתפים. עושים טסט לראות שהכל עובד – שיתוף מסך/קליטה טובה וכו'. לוחצים על כפתור participants וניתן לשלוט בכל המשתתפים- השתקה או החזרה לרעש לכולם בו זמנית וכו' (ניתן מדי פעם במהלך האירוע לפתוח את המיקרופון של כולם לכמה שניות – לייצר אווירה)

מהלך הסדר התנועתי:   
(קטעי ההנחייה כתובים כאן בנקודות – שנו ודייקו אותם לפי הרצון שלכם)

 1. כולם מתחברים לאיטם. לוחצים על share  ואז למטה משמאל על הריבוע share computer sound  – ואז ניתן לשים שירי פסח ברקע שכולם שומעים (ממש כמו לשים מוזיקה בבידורית בתחילת האירוע)
 2. כשכולם הגיעו ואפשר להתחיל מנהל האירוע לוחץ על participants ואז mute all. מאותו רגע שומעים רק אותו והוא מדבר. כשרוצים שכולם יחזרו לדבר שוב – לוחצים umute  (אם יש רעש ובלאגן – לוחצים על More ואז מורידים את הV מallow participants to unmute themselves – ככה רק אתם יכולים להחליט מתי יש רעש ומתי שקט)

 3. מנחה האירוע: ערב טוב לכולם וחג שמח! מרגש להיות כאן יחד בסדר פסח קהילתי דיגיטלי בזום – אמנם כל אחד בבית אבל אנחנו גם ביחד.
  אני מודה לכל מי שבחר להגיע והכי הרבה –למדריכים התותחים שעושים פה פעילות נפלאה. מה צפוי לנו? אירוע של בערך 45 דקות, ברכות שהוכנו מראש, משימות לכולנו ביחד ואווירה חגיגית במיוחד. בסוף גם נשתף אתכם בחוברת התנועתית – תוספת להגדה. שתי בקשות – קודם כל, כדי שהאירוע יהיה מסודר ודאו שהמיקרופון שלכם על mute כל הזמן (חוץ מהחלקים שבהם כולם מדברים). בנוסף, בחלק מהמשימות יהיה צריך לכתוב דברים בצ'ט של השיחה- ליחצו על כפתור MORE  (שלוש נקודות בתחתית המסך) ואז chat. וגם – דאגו לארגן לכם כמה דפים וטושים.  

 4. מנחה האירוע: רצינו לפתוח באחד החלקים הראשונים בהגדה שאומר:  עבָדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם, וַיּוֹצִיאֵנוּ יְיָ אֱלֹהֵינוּ מִשָּׁם בְּיָד חֲזָקָה וּבִזְרוֹעַ נְטוּיָה. וְאִלּוּ לֹא הוֹצִיא הַקָּדוֹשׁ בָּרוּךְ הוּא אֶת אֲבוֹתֵינוּ מִמִּצְרָיִם, הֲרֵי אָנוּ וּבָנֵינוּ וּבְנֵי בָנֵינוּ מְשֻׁעְבָּדִים הָיִינוּ לְפַרְעֹה בְּמִצְרָיִם. וַאֲפִילוּ כֻּלָּנוּ חֲכָמִים, כֻּלָּנוּ נְבוֹנִים, כֻּלָנוּ זְקֵנִים, כֻּלָנוּ יוֹדְעִים אֶת הַתּוֹרָה, מִצְוָה עָלֵינוּ לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרַיִם. וְכָל הַמַּרְבֶּה לְסַפֵּר בִּיצִיאַת מִצְרַיִם הֲרֵי זֶה מְשֻׁבָּח.
  אז נכון שכרגע אנחנו לא חופשיים כמו בדרך כלל, אבל כן נפגשים ביחד, שומרים על הקהילתיות שלנו – וזוכים לקיים את הסדר הקהילתי הזה. אז נתחיל!
 5. מנחה האירוע: נתחיל בדבר ההורים/ועדת הנוער, שרצו לשתף אותנו בכמה מילים לקראת פסח הקרוב באווירה הדיגיטלית שלנו. נציג/ת ועדת הנוער מקריאים את דבר ועדת הנוער שהכינו
 6. משימה: כמו שאתם יודעים, בני ישראל יצאו ממצרים, והיו מוקפים בפירמידות מצריות, פסלים מצריים, וכתב חרטומים עתיק. אני משתף אתכם עכשיו בכתב חרטומים מצרי עתיק עם תרגום לעברית. כתב חידה. עליכם לפרש את המשפט שכתוב בצופן ולכתוב אותו כאן בצ'ט של השיחה. המשפחה הראשונה שתכתוב את כל המשפט (לא את חלקו!) תנצח. עושים שתף share – קובץ התמונה
 7. מנחה האירוע: נמשיך עכשיו בדבר החניכים – שמח להזמין. חניכ/ה מרכזי/ת מקריאה את דבר החניכים
 8. משימה: התחרות הבאה שלנו הולכת לבחון את היצירתיות שלכם! כל משפחה צריכה לצייר את סמל בני המושבים. המשפחה שתצייר את הסמל הכי מדויק ודומה- תנצח! (ניתן להקריא את הסמל אם רוצים). מי שסיים- צריך להראות את הסמל למצלמה
 9. ועכשיו נשמע קצת ללא ספק את האנשים הכי חשובים בישוב – המד"צים שלנו! אחד המדריכים/משצים מקריא את דבר המדריכים
 10. משימה: כמו שאתם יודעים, הישוב שלנו הוא בלי ספק הישוב הכי טוב במועצה ואולי אפילו בארץ כולה. אבל למה? כל מיני סיבות. זו התחרות הבאה- כל משפחה צריכה לכתוב בצ'ט 3 סיבות מיוחדות – למה הישוב שלנו הוא הכי טוב. המשפחה עם התשובות הכי מיוחדות תנצח!
 11. משימה: החלק הכי כיפי בסדר הוא למצוא את האפיקומן כמובן. וגם אנחנו החבאנו אפיקומן- אפיקומן וירטואלי! הוא מתחבא באיזושהי נקודה כאן אצלנו בישוב. אני הולך לתת לכם רמז והמשפחה הראשונה שתרשום בצ'ט את התשובה הנכונה- מנצחת (רצוי לבחור מקום מיוחד ולא גנרי)
  • למשל: כשאתה קטן אתה מת על זה, כשאתה מבוגר אין לך כוח לזה, כשאתה נער אתה עושה שם בעיקר דברים שרוצים להסתיר (גן שעשועים של הישוב!)
 12. מנחה האירוע:
  • הוסיפו מילים משלכם לסיכום האירוע, למשמעות של הבחירה של הישוב להתכנס ככה, מה צפוי לנו בהמשך פסח ועוד ככל העולה על רוחכם.
  • ספרו לכולם שיצרנו בבני המושבים חוברת פסח מיוחדת –תוספת להגדה, עם הפעלות ותכנים נפלאים לכל המשפחה. מעולה לאחרי הסדר. אנחנו שולחים אותה בוואטסאפ הישובי/במייל ומזמינים את כולם.
  • ועכשיו- אני הולך לפתוח את המיקרופון של כולם, למשימה אחרונה ולהמשך פטפוטים (עוד לא לפתוח)

משימה: כולם יודעים שאין ליל סדר בלי השיר 'אחד מי יודע'. אז אנחנו עכשיו הולכים להתחרות כולנו ביחד כישוב- לעשות את הביצוע הכי יפה לשיר. מי שלא יודע, קצת קשה לשיר בZOOM אז המטרה שלנו היא להצליח לשיר כמה שיותר חלק מהשיר בלי להתבלבל. אנחנו משאירים את המיקרופונים פתוחים ונסיים עם השיר- מוזמנים להישאר כאן לפטפט! בהצלחה!

שליחת כתבה